Sorting
Source
Katalog zbiorów
(10)
Form of Work
Książki
(10)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(7)
Proza
(3)
Status
available
(10)
Branch
Wypożyczalnia Mieścisko
(10)
Author
Solnit Rebecca (1961- )
(4)
Dzierzgowska Anna
(3)
Królak Sławomir (1978- )
(2)
Bednarek Julia
(1)
Calzada Paz de la
(1)
Fernández Ana Teresa (1980- )
(1)
Kawakami Hiromi (1958- )
(1)
Kopeć-Umiastowska Barbara (1950- )
(1)
Kącka Eliza (1982- )
(1)
Laskowski Piotr
(1)
Lipczak Aleksandra (1981- )
(1)
Matuszewski Sebastian
(1)
Mikołajewski Łukasz
(1)
Sobczak Michał
(1)
Springer Filip (1982- )
(1)
Słomka Barbara (1958- )
(1)
Wicha Marcin (1972- )
(1)
Year
2020 - 2025
(6)
2010 - 2019
(4)
Time Period of Creation
2001-
(8)
1901-2000
(2)
1989-2000
(2)
Country
Poland
(9)
Language
Polish
(9)
Demographic Group
Literatura polska
(5)
Literatura amerykańska
(2)
Literatura japońska
(1)
Subject
Feminizm
(2)
Prawa kobiet
(2)
Przemoc wobec kobiet
(2)
Seksizm
(2)
Aktywizm społeczny
(1)
Arabowie
(1)
Chód
(1)
Dyskryminacja
(1)
Dziecko autystyczne
(1)
Dziedzictwo kulturowe
(1)
Fotografie
(1)
Gender
(1)
Homoseksualizm
(1)
Industrializacja
(1)
Inność
(1)
Islam
(1)
Kobieta
(1)
Kolejnictwo
(1)
Krajobraz
(1)
Kącka, Eliza (1982- )
(1)
Literatura
(1)
Literaturoznawcy
(1)
Litografia
(1)
Macierzyństwo
(1)
Matki i córki
(1)
Matki i synowie
(1)
Mniejszości seksualne
(1)
Nadzieja
(1)
Nieheteronormatywność
(1)
Obyczaje i zwyczaje
(1)
Oniryzm
(1)
Partycypacja społeczna
(1)
Pisarze angielscy
(1)
Pisarze polscy
(1)
Podróże
(1)
Postęp
(1)
Przedmioty użytku codziennego
(1)
Rewolucja przemysłowa
(1)
Ruchy społeczne
(1)
Samotne matki
(1)
Spostrzeganie
(1)
Tożsamość osobista
(1)
Tożsamość płciowa
(1)
Uprzedzenia
(1)
Wicha, Marcin (1972- )
(1)
Wielokulturowość
(1)
Woolf, Virginia (1882-1941)
(1)
Wyobraźnia
(1)
Zaburzenia neurorozwojowe
(1)
Zmiana społeczna
(1)
Zmiany krajobrazu
(1)
Środowisko przyrodnicze
(1)
Żałoba
(1)
Życie codzienne
(1)
Żydzi
(1)
Subject: time
2001-
(5)
1901-2000
(4)
1801-1900
(2)
1945-1989
(2)
1989-2000
(2)
Subject: place
Stany Zjednoczone (USA)
(2)
Andaluzja (Hiszpania ; kraina historyczna)
(1)
Hiszpania
(1)
Lidzbark Warmiński (woj. warmińsko-mazurskie)
(1)
Polska
(1)
Prusy
(1)
Toruń (woj. kujawsko-pomorskie)
(1)
Warszawa (woj. mazowieckie)
(1)
Ziemie Odzyskane
(1)
Genre/Form
Esej
(7)
Antologia
(2)
Opowiadania i nowele
(1)
Pamiętniki i wspomnienia
(1)
Powieść autobiograficzna
(1)
Domain
Socjologia i społeczeństwo
(6)
Etnologia i antropologia kulturowa
(4)
Historia
(4)
Kultura i sztuka
(1)
Literaturoznawstwo
(1)
Polityka, politologia, administracja publiczna
(1)
10 results Filter
Book
In basket
W czerwcu 2020 roku Pracownia Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ w ISNS UW ogłosiła konkurs na pamiętniki. Nadesłano sto osiemdziesiąt prac napisanych przez osoby w różnym wieku (najmłodsze miały kilkanaście, najstarsze ponad sześćdziesiąt lat), pochodzące z różnych środowisk, różnych klas społecznych i wszystkich regionów Polski, a także osoby mieszkające na emigracji. „Cała siła, jaką czerpię na życie” to obszerny, prawie tysiącstronicowy wybór wyrazistych i poruszających tekstów. Stanowi on wyjątkowy zapis doświadczeń osób LGBTQ+ w Polsce – ich dorastania i samotności, pierwszych miłości, coming out-ów, odrzucenia – lub akceptacji – ze strony najbliższych, sytuacji w szkole i w pracy, opresji ze strony Kościoła i prawicowych polityków. Ogłoszenie konkursu zbiegło się z homofobiczną i transfobiczną nagonką towarzyszącą wyborom prezydenckim, wiele tekstów powstało w geście sprzeciwu wobec nienawistnej polityki i policyjnej przemocy. Stanowią one zapis lęku i niepewności, ale też wściekłości, buntu, wzajemnej solidarności, determinacji i odwagi. Te intymne, autobiograficzne opowieści odzwierciedlają rzeczywistość osób LGBTQ+, są jednak także lustrem, w którym odbija się Polska. Opowiadana z ironią, sarkazmem i łobuzerskim wywracaniem porządku, językiem, który często odmawia uznania zastanych pojęć i narzuconego porządku – Polska squeerowana. Każdy z tych tekstów jest zupełnie inny, każdy opowiada niezwykłą – choć prawdziwą – historię. 79 gotowych scenariuszy na film. 79 świadectw, których nie da się już zignorować.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Mieścisko
There are copies available to loan: sygn. 929 (1 egz.)
Book
In basket
Lajla znaczy noc / Aleksandra Lipczak. - Kraków : Karakter, 2020. - 270, [2] strony : 21 cm.
Edward Said nazwał Al-Andalus "wcześniejszą wersją naszego własnego hybrydycznego świata" - przez osiem wieków południe Hiszpanii i okoliczne regiony zamieszkiwali i współtworzyli żydzi, muzułmanie i chrześcijanie. Książka na każdym kroku rozpięta jest między historią i współczesnością, między reportażem i esejem. Równie ważne są tu arabsko-wielokulturowa przeszłość Al-Andalus, jak i to, jak rezonuje ona dziś. Opisując średniowiecze i początki nowożytnego świata, autorka wyławia zadziwiająco aktualne wątki i pokazuje, jak dzisiejsi Andaluzyjczycy i Andaluzyjki obchodzą się z tym nietypowym dziedzictwem (nie brakuje takich, którzy mówią, że są "potomkami Maurów"), oraz jak dziś w praktyce wygląda wielokulturowość tego regionu (Andaluzja nazywana jest "nową Lampedusą").
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Mieścisko
There are copies available to loan: sygn. 94(4) (1 egz.)
Book
In basket
Mein Gott, jak pięknie / Filip Springer. - Kraków : Karakter, 2023. - 250, [6] stron, [16] stron tablic : fotografie ; 21 cm.
W maju 1787 roku do portu w Swinemünde przybija statek z sekretnym ładunkiem. Chwilę później szyper Winfried Koschke zaczyna zdradzać pierwsze oznaki obłędu. Krótko po powrocie ze swojej wielkiej podróży do Ameryki Południowej słynny Alexander von Humboldt staje na szczycie Rosengarten i mówi, że widok, jaki się stamtąd roztacza, jest jednym z trzech najpiękniejszych widoków na świecie. Jakże czarownym blagierem był pan Humboldt! Pół wieku później żona naczelnika poczty w Weissenhohe, pani Gertude Teske, patrzy, jak z jej sadu na wzgórzu znikają kolejne jabłonie. A potem i samo wzgórze. To nie jest reportaż. To na poły fabularyzowana, na poły dokumentalna opowieść, której głównym bohaterem jest pejzaż. Przemierzając rowerem tereny wschodnich prowincji Prus nazwanych później Ziemiami Odzyskanymi, autor podąża śladami ludzi, którzy – ogarnięci wizją postępu – włączyli się w rewolucję przemysłową, stopniowo przekształcając otaczający ich świat. Część tej historii rozgrywa się nad Odrą – pierwszą uregulowaną wielką rzeką w Europie; część w prakwickich lasach, w których zmagający się z własnymi demonami cesarz Wilhelm II wytępił populację jeleni. Springer przygląda się pejzażowi tak, jak patrzyli na niego dziewiętnastowieczni litografowie, budowniczy pruskiej kolei czy ojciec polskiej fotografii Jan Bułhak. W ten sposób próbuje zrozumieć, skąd w nim to trudne do zignorowania przeczucie, że kiedyś już w tym miejscu był.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Mieścisko
There are copies available to loan: sygn. 821.162.1-3 (1 egz.)
Book
In basket
(Seria Literacka Karakteru)
Gdy nadepniesz na węża, musisz mieć się na baczności, bo jego duch może zamieszkać w twoim domu. Co wtedy poczniesz, jak oprzesz się pokusie, by przenieść się do świata węży? A jeżeli Twój starszy brat nagle stanie się niewidzialny lub jeśli spotkasz człowieka z kieszeniami pełnymi kretów?Uhonorowany najważniejszym w Japonii literackim wyróżnieniem – nagrodą Akutagawy – zbiór opowiadań Hiromi Kawakami udowadnia, że można śnić na jawie, że nie wszystko da się ogarnąć umysłem – i że czasami nie warto tego robić. Warto natomiast podążyć tropem skojarzeń, zejść w rewiry nieświadomego. Dotrzeć do tych miejsc, w których dopiero konstytuuje się nasza tożsamość – biologiczna, seksualna, psychologiczna. Świat stworzony przez autorkę znosi wewnętrzne podziały między gatunkami i płciami, jest jednocześnie zmysłowy i hipnotyczny, zanurzony we wciąż odnawiającej się Naturze. Subtelny styl tej prozy służy ekspresji nieposkromionej wyobraźni, która z równą swobodą czerpie z biologii molekularnej, co z psychoanalizy i buddyzmu.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Mieścisko
There are copies available to loan: sygn. 821-3 (1 egz.)
Book
In basket
Wczoraj byłaś zła na zielono / Eliza Kącka. - Kraków : Wydawnictwo Karakter, 2024. - 285, [3] strony ; 21 cm.
Bezkompromisowa i brawurowa – taka jest autobiograficzna proza Elizy Kąckiej. To opowieść o podwójnym doświadczeniu pewnej odmienności i nieprzystawalności do narzuconych społecznie ram. O mozolnym, ale pięknym budowaniu trudnej, nieoczywistej relacji. O byciu matką i córką. O życiowym dryfie, performowaniu świata i wydreptywaniu wiedzy. O dzielności. O miłości. O życiu w kokonie i wychodzeniu z niego motylem. O tym, ile mogą znaczyć słowa i jak to jest widzieć je w kolorach.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Mieścisko
There are copies available to loan: sygn. 821.162.1-3 (1 egz.)
Book
In basket
"O ile zdołałam ustalić, być kobietą oznacza wiecznie coś robić źle. A przynajmniej tak jest w patriarchacie."
Amerykańska eseistka analizuje rozmaite formy opresji, jakiej poddawane są kobiety – od pomijania, onieśmielania, dyscyplinowania po przemoc psychiczną i fizyczną. Szczególne miejsce poświęca mechanizmowi uciszania. "Przemoc wobec kobiet to często przemoc wobec naszych historii i głosów" – pisze Solnit. Odebranie głosu oznacza zanegowanie prawa do samookreślenia, do wyrażenia zgody lub niezgody, do życia, do interpretacji i narracji. Mimo to wielu kobietom udaje się wyrazić siebie – żyjąc po swojemu, nie ulegając społecznym normom czy odważnie manifestując sprzeciw wobec patriarchalnych form. Autorka upomina się o prawo kobiet do samostanowienia, wolności wyboru, pełni praw reprodukcyjnych, a także o stworzenie nowego kanonu literackiego, który nie będzie mizoginiczny - tym razem Solnit polemizuje z mężczyznami, którzy objaśniaja jej "Lolitę".
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Mieścisko
There are copies available to loan: sygn. 1 (1 egz.)
Book
In basket
Przemoc zaczyna się od przyjęcia założenia, które brzmi : mam prawo cię kontrolować.
Autorka doświadczyła tego na własnej skórze, a potem ze zdziwieniem odkryła, jak daleko zaprowadziła ją refleksja na temat tego zdarzenia. W książce opowiada o różnych formach agresji wobec kobiet - od pozornie niewinnych protekcjonalnych uwag po brutalną przemoc psychiczną i fizyczną.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Mieścisko
There are copies available to loan: sygn. 304+308 (1 egz.)
Book
In basket
Ta książka pokrzepi niejedną osobę, która straciła nadzieję na lepszy świat.
Nie zawsze jesteśmy świadomi tego, jak wielki wpływ na bieg historii mogą mieć drobne zdarzenia i nasze jednostkowe postawy. Zmiana rodzi się długo, ale czasem wystarczy iskra, by dokonała się w jednej chwili. Książka jest kroniką takich właśnie, zakończonych częściowym lub całkowitym sukcesem, przedsięwzięć podejmowanych przez mniejsze i większe grupy ludzi, którzy chcieli zburzyć istniejący porządek i zmienić świat na lepszy - od upadku muru berlińskiego i rewolucji zapatystów, poprzez marsze alterglobalistów, jaśminową rewolucję, aż po niebywałe akty solidarności i pomocy okazywanej w sytuacji klęsk żywiołowych lub nieoczekiwane zwycięstwa ekologów w walce o czystą energię.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Mieścisko
There are copies available to loan: sygn. 31 (1 egz.)
Book
In basket
Spacer, przechadzka, marsz, pielgrzymka, wędrówka, włóczęga - to tylko niektóre z form pieszego obcowania z miastem i z naturą. Kto i dlaczego miał do nich prawo, a komu tego prawa odmawiano? Rebecca Solnit przekonuje, że przemierzanie przestrzeni rzadko bywa niewinne, często ma charakter aktu estetycznego, filozoficznego lub politycznego. Przyglądając się historii wędrowania oraz współistnieniu chodzenia i myślenia, autorka opowiada o dziejach zachodniej kultury, a jej opowieść swobodnie meandruje od perypatetyków do Rousseau, od Baudelaire'a do marszy antyglobalistów i ekologów.
Gdy przechadzamy się ścieżkami przemierzonymi kiedyś przez naszych przodków bądź staramy się wskrzesić jakieś wydarzenie z dawnych dziejów a nawet z naszego własnego życia, próbując prześledzić na powrót jego szlak, przeszłość łączy się z teraźniejszością. A każda przechadzka pokonuje przestrzeń niczym wątek biegnący w tkaninie, splatając z sobą kolejne, póki nie utworzą ciągłego przeżycia - w przeciwieństwie do podróży samolotem, a nawet samochodem czy pociągiem, która rozczłonkowuje czas i przestrzeń. Ciągłość jest właśnie jedną z tych rzeczy, które, jak mi się zdaje, utraciliśmy w epoce przemysłowej, ale wciąż możemy starać się ją odzyskać, co niektórym się udaje. Pola i ulice czekają na nas
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Mieścisko
There are copies available to loan: sygn. 31 (1 egz.)
Book
In basket
Rzeczy, których nie wyrzuciłem / Marcin Wicha. - Kraków : Wydawnictwo Karakter, 2017. - 182, [2] strony ; 21 cm.
Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań? Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz - mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować, w codziennej walce o szacunek - nie poddawała się. Była trudna. Była odważna. W tej książce nie ma sentymentalizmu - matka go nie znosiła - są za to czułość, uśmiech i próba zrozumienia losu najbliższej osoby. Jest też opowieść o tym, jak zaczyna odchodzić pierwsze powojenne pokolenie, któremu obiecywano piękne życie.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Mieścisko
There are copies available to loan: sygn. 821.162.1-3 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again