Sorting
Source
Katalog zbiorów
(6)
Form of Work
Książki
(6)
Proza
(5)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(1)
Status
available
(5)
unavailable
(1)
Branch
Wypożyczalnia Mieścisko
(6)
Author
Barba Andrés (1975-)
(2)
Okrasko Katarzyna
(2)
Enright Anne (1962- )
(1)
Gornick Vivian (1935- )
(1)
Gucio Kaja
(1)
Helfer Monika‪ (1947- )
(1)
Jedliński Jakub (1977- )
(1)
Kolbert Elizabeth (1961- )
(1)
Siemion Piotr (1961- )
(1)
Witczak Łukasz (1982- )
(1)
Żychliński Arkadiusz (1976- )
(1)
Year
2020 - 2025
(6)
Time Period of Creation
2001-
(5)
1901-2000
(1)
1945-1989
(1)
Country
Poland
(6)
Language
Polish
(6)
Demographic Group
Literatura hiszpańska
(2)
Literatura amerykańska
(1)
Literatura austriacka
(1)
Literatura irlandzka
(1)
Subject
Dzieci
(2)
Kobieta
(2)
Antropopresja
(1)
Cierpienie
(1)
Dom dziecka
(1)
Dziadkowie i wnuki
(1)
Dziewczęta
(1)
Dżungle i lasy deszczowe
(1)
I wojna światowa (1914-1918)
(1)
Język
(1)
Matki i córki
(1)
Ochrona środowiska
(1)
Okrucieństwo
(1)
Poeci
(1)
Przebaczenie
(1)
Przemoc
(1)
Rodzicielstwo
(1)
Rodzina
(1)
Sieroty
(1)
Społeczności lokalne
(1)
Szczęście
(1)
Ubóstwo
(1)
Więź rodzinna
(1)
Wpływ na środowisko
(1)
Żydzi
(1)
Subject: time
1901-2000
(1)
1914-1918
(1)
Subject: place
Austria
(1)
Nowy Jork (Stany Zjednoczone)
(1)
Genre/Form
Powieść autobiograficzna
(2)
Powieść
(1)
Powieść obyczajowa
(1)
Powieść psychologiczna
(1)
Reportaż
(1)
Domain
Ochrona środowiska
(1)
6 results Filter
Book
In basket
Małe rączki / Andrés Barba ; przełożyła Katarzyna Okrasko. - Warszawa : Wydawnictwo Filtry, copyright 2021. - 140, [4] strony : 20 cm.
"Małe rączki" opowiadają historię dziewczynki, która po nagłej śmierci rodziców trafia do domu dziecka. Barba z jednej strony penetruje doświadczenie dziecięcej traumy, z drugiej opisuje, jak w zderzeniu z osobą, która wie, czym jest utrata i ma wspomnienia z innego świata, puste i ułomne zaczynają czuć się dzieci, dla jakich do tej pory sierociniec był wszystkim. Przybycie Mariny oznacza utratę pierwotnego raju. Porównanie z kimś tak innym niszczy symbiotyczną jedność grupy. „Pierwszy raz niektóre poczuły się grube albo brzydkie, poczuły, że są ciałem i tego ciała nie da się zmienić. Tak jak pojawiała się ona, pojawiałyśmy się my; te dłonie, te nogi, teraz wiedziałyśmy, że takie jesteśmy i nie sposób od tego uciec”. Ceną za poczucie odrębności jest cierpienie.
Kolejna, po znakomicie przyjętej przez krytykę i czytelników "Świetlistej Republice", powieść hiszpańskiego autora. W tej niewielkiej książce, gdzie poetyka horroru styka się powieścią psychologiczną, autor znów zajmuje się tematem, który niezmiennie go fascynuje - dziećmi. Opisuje losy dziewczynki, która po śmierci rodziców trafia do domu dziecka, a jej pojawienie się wyzwala w pozostałych wychowankach instynkty, jakich nikt się nie spodziewa.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Mieścisko
There are copies available to loan: sygn. 821-3 (1 egz.)
Book
In basket
"Gdzieś na skraju dżungli, w fikcyjnym miasteczku San Cristóbal nieoczekiwanie pojawia się grupa dzieci w wieku od 9 do 13 lat. Początkowo nic nie robią, po prostu są, wprowadzając niepokój samą swą innością – porozumiewają się w nieznanym języku i prowadzą życie rządzące się niepojętymi dla obywateli San Cristóbal prawami. Dzieci pozbawione opieki dorosłych są brudne, bezdomne i głodne, zdają się jednak szczęśliwe. Ich odrębność, odczuwana jako prowokacyjna, burzy kruchą równowagę zbiorowości. Zaburzona dynamika wspólnoty w konsekwencji prowadzi do tragedii. Wciągająca hipnotycznym rytmem zdań proza Barby porusza fundamentalne – zwłaszcza dzisiaj – kwestie. Co się dzieje ze społeczeństwem, które nie pozwala na twórczy bunt młodych. Jak dobrobyt wpływa na retorykę ksenofobii i wykluczenia. Jaki jest mechanizm powstawania teorii spiskowych i fake newsów. Jak zarządzanie strachem rodzi przemoc."
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Mieścisko
There are copies available to loan: sygn. 821-3 (1 egz.)
Book
In basket
Philip McDaragh był znakomitym poetą, ale mężem i ojcem fatalnym. Roztaczał czar, uwodził i rozkochiwał, a potem porzucał, by szukać natchnienia w ramionach kolejnych kobiet i w innych miejscach. Nell nigdy nie poznała swojego dziadka, ale uległa urokowi jego wierszy, a te zdają się powodować jej życiem. I to dwojako: każą dziewczynie opuścić rodzinny dom i szukać swobody, miłości oraz literackiego spełnienia w wielkim świecie, a zarazem nieuchronnie prowadzą z powrotem do tego domu – siedziby Terry i Carmel, jej babki i matki. I – jak się okazuje – także jej własnej, przynajmniej w sensie emocjonalnym, bez względu na to, jak bardzo starałaby się to zmienić. „Strzyżyk woleoczko” to znakomita powieść o sile poezji i rodzinnych więzi, a także o ich splątaniu. O powołaniu, miłości, zdradzie i zadawaniu bólu. O bolączkach samotnego rodzicielstwa i o tym, co przychodzi najtrudniej – o wybaczeniu.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Mieścisko
There are copies available to loan: sygn. 821.111-3 (1 egz.)
Book
In basket
Pod białym niebem : natura przyszłości / Elizabeth Kolbert ; przekład Jakub Jedliński. - Wydanie I. - Warszawa : Wydawnictwo Filtry, 2022. - 284, [3] strony : ilustracje ; 21 cm.
„Pod białym niebem. Natura przyszłości” Elizabeth Kolbert, laureatki Pulitzera, specjalizującej się w problematyce zmian klimatycznych, to książka poświęcona przyszłości natury, a raczej tego, co z niej zostało po stuleciach wpajanego nam przekonania, że to człowiek jest koroną stworzenia, a dzięki rozwojowi technologii możemy opanować przyrodę i podporządkować ją naszym celom. W XXI wieku widzimy już jasno, że interwencje w ekosystemy pchają nas ku katastrofie: globalne ocieplenie, anomalie pogodowe czy pandemia to najbardziej widoczne z konsekwencji. Pytanie, czy próby naprawiania (czytaj: kolejnego regulowania) wyrządzonych szkód mogą cokolwiek zmienić? Dziennik „The Washington Post” uznał ten tytuł za jedną 10 najważniejszych książek 2021 roku. [nota wydawcy]
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Mieścisko
There are copies available to loan: sygn. 502/504 (1 egz.)
Book
In basket
Przywiązania / Vivian Gornick ; przełożył Łukasz Witczak. - Warszawa : Filtry Wydawnictwo, copyright 2021. - 276, [4] strony : 21 cm.
Osiemdziesięciopięcioletnia Vivian Gornick ma w Ameryce status literackiej gwiazdy. Sławę przyniosły jej właśnie Przywiązania, które wydała w 1987 roku. Można powiedzieć, że była prekursorką stylu, który wówczas określano mianem „dziennikarstwa osobistego” (personal journalism) - pisarstwa, w którym autobiografia staje się punktem wyjścia do poszukiwania uniwersalnego znaczenia zjawisk i zdarzeń, a to, co prywatne, ujmowane jest jako kulturowe i polityczne.
W "Przywiązaniach" Gornick opisuje doświadczenie bycia podwójną outsiderką - kobietą i Żydówką, w dodatku pochodzącą z klasy robotniczej. Stawia pytanie o to, kim jest i kim może być w naszej kulturze kobieta, gdy nie definiuje się w relacji do mężczyzn - jako żona, wdowa, rozwódka, kochanka.
"Nie ma chyba drugiej książki, która z taką głębią i precyzją, a jednocześnie z humorem opisywałaby naturę skomplikowanej relacji matka–córka, niszczonej przez zazdrość tej pierwszej, podkopywanej przez pogardę tej drugiej, trawionej przez niezrealizowane fantazje i pragnienia ich obydwu. Sama Gornick o powstałych w 1987 roku Przywiązaniach zwykła mawiać, że uczyniły ją pisarką. To bez wątpienia jej największe osiągnięcie literackie – memuar par excellence, w którym z osobistych wspomnień odmalowany jest portret świata."
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Mieścisko
There are copies available to loan: sygn. 821.111(73)-3 (1 egz.)
Book
In basket
Hałastra / Monika Helfer ; przełożył Arkadiusz Żychliński. - Wydanie I. - Warszawa : Filtry Wydawnictwo, 2023. - 163, [4] strony ; 21 cm.
Urodzona na austriackiej prowincji Monika Helfer otwiera wydaną w 2020 roku „Hałastrą” autobiograficzny tryptyk rodzinny, w jakim przygląda się własnym korzeniom. Autorka cofa się tu w czasie do września 1914 roku, czyli wybuchu Wielkiej Wojny, która naznaczyła początek małżeństwa jej dziadków. To ich głównie dotyczy ta historia, utkana z rodzinnych przekazów, domysłów, pytań i wątpliwości. Najłatwiej byłoby przyporządkować tę prozę do popularnego dziś gatunku autofikcji, ale Monika Helfer tka tu literaturę par excellence, której stawką nie jest zrelacjonowanie osobistego życia, lecz uniwersalna opowieść o człowieczeństwie. „Może było właśnie tak. A może nieco inaczej” – zdaje się mówić Helfer opisująca swoich bohaterów ze współczuciem i taktem, jakich mógłby się od niej uczyć niejeden czuły narrator i niejedna czuła narratorka. Wyjątkowość „Hałastry” tkwi właśnie w jej tonie, z jednej strony sprawozdawczym i nieuzurpującym sobie prawa do wszechwiedzy o bliźnich, z drugiej wrażliwym na coś, co tłumacz tej powieści, Arkadiusz Żychliński, określił w posłowiu jako mikroemocje.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Mieścisko
All copies are currently on loan: sygn. 821-3 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again